Swędzenie skóry w przebiegu chorób i ciąży

Jednym z objawów wielu różnych chorób może być swędzenie skóry. Pojawia się ono, kiedy cierpimy na różnego rodzaju alergie i uczulenia, ale może zwiastować również inne choroby. W przypadku ciężarnych kobiet jest ono często bagatelizowane, może być jednak objawem cholestazy. Ta choroba, niegroźna dla matki, pojawia się w trzecim trymestrze ciąży i może być przyczyną przedwczesnego porodu. Obserwując przebieg swojej ciąży tydzień po tygodniu można bez problemu zauważyć niepokojące zmiany, jak nadmierne swędzenie skóry.W przypadku osób, które obserwują…

W przypadku osób, które obserwują u siebie nieprzyjemne i uporczywe swędzenie skóry na ciele, znajdą się również zarażeni wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Choroba ta nazywana jest żółtaczką wszczepienną lub po prostu żółtaczką jest wywołana poprzez zakażenie wirusem HBV. Choroba często powoduje epidemie w Afryce i Azji. Jest przenoszona przez kontakt z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi. Najczęstsze zakażenia żółtaczką wszczepienną są spowodowane robieniem tatuaży w niesterylnych warunkach, używaniem tych samych przyborów higienicznych, akupunkturą, transfuzjami i dializami. Choroba charakteryzuje się różnymi nieswoistymi objawami, Do zewnętrznych, które można zaobserwować gołym okiem, zalicza się zażółcenie powłok skórnych i białek oka oraz uporczywe swędzenie skory, niekiedy powiązane z wysypką. Swędzenie skory jest właściwie objawem powikłań chorej wątroby. Tak jak żółtaczka jest wynikiem nienadążania organizmu z metabolizowaniem( rozkładaniem )bilirubiny czyli pomarańczowo czerwonego barwnika żółciowego, tak swędzenie skóry jest spowodowane odkładaniem się w niej związków, które powstają, kiedy mamy do czynienia z nieprawidłową przemianą związków zawartych w żółci.

swędzenie skóry

Foto: pixabay.com

swędzenie skóry

Foto: pixabay.com

Oczywiście, przypadki zakażenia wirusowym zapaleniem…

swędzenie skóry

Foto: pixabay.com

Oczywiście, przypadki zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B nie są zbyt częste, ale warto pamiętać, że czasem niewinne objawy, jak swędzenie skóry, mogą oznaczać, że w naszym organizmie rozwijają się poważne choroby.

Comments (1)
  1. Deicidka 15-Wrzesień-2014

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *