Przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Kobiecy organizm to bardzo skomplikowana’ maszyneria’, na działanie której ma wpływ szereg różnorakich czynników. Najwięcej zmian zachodzi w nim pod wpływem hormonów. Najczęstsze z nich dotycząc zaburzeń miesiączkowania. Jakie jeszcze czynniki wywołują u kobiet problemy z regularnością, długością czy obfitością krwawienia miesięcznego. Do gabinetu ginekologicznego najczęściej przybywają pacjentki cierpiące na zaburzenia miesiączkowania.Kobiety uskarżają się przede wszystkim na…

Kobiety uskarżają się przede wszystkim na silne dolegliwości bólowe, które często dezorganizują wręcz ich życie. Bolesne miesiączki są skutkiem zbyt wysokiego poziomu prostaglandyny oraz estrogenu. Inne z pań miewają problemy z regularnością występowania miesiączki lub czasem jej trwania. Za tymi problemami stoją: przedłużający się stres, niedoczynność tarczycy, przemęczenie. Nie brak i takich pacjentek, których główny problem polega na zbyt obfitym krwawieniu( ponad 10 podpasek na dzień ). Winę za tą kobiecą dolegliwość ponosi w dużej mierze rozregulowana gospodarka hormonalna. Bardzo obfity okres wywołuje zbyt wysoki poziom hormonów, ale nie jest to jedyna przyczyna.

Obfite krwawienie może wystąpić również na tle następujących problemów ze zdrowiem: endometrioza, polipy, problemy z krzepliwością krwi, rozwijający się nowotwór złośliwy. Do gabinetów trafiają też kobiety, których problemem jest bardzo skąpe krwawienie w czasie okresu. Lista czynników, które mogą do niego prowadzić jest dość pokaźna i wszystkie dotyczą głównie zdrowia kobiety. Na liście tej znajdują się następujące przypadłości: niewydolność jajników, nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, a także zmiany w jamie macicy po przebytych infekcjach.

Reasumując, chociaż miesiączka to naturalny zdrowy proces, który jednocześnie jest sygnałem organizmu, że z nim wszystko w porządku, to niektóre kobiety chętnie’ zrzekłyby się’ go na dobre. Warto przy tym nadmienić, iż wszelkie nieprawidłowości związane z okresem, powinny nas natychmiast zaalarmować. Wtedy należy jak najszybciej udać się po pomoc lekarską. Może bowiem okazać się, że rozwija się w naszym ustroju groźna choroba. Im wcześniej zareagujemy, tym bardziej wzrastają nasze szanse na wyzdrowienie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *