Pierwszy okres-jak rozmawiać z dzieckiem?

Większość młodych dziewcząt jest całkowicie zaskoczona momentem pierwszej miesiączki. Aby pozbyć się największego strachu, rodzice, szczególnie matki, powinny wcześniej zadbać o to, by poważnie porozmawiać ze swoją córką o tego typu efektach dojrzewania. Taka rozmowa, mimo że wstydliwa dla dziecka, pomoże przygotować się na pierwszą menstruację i lepiej znieść stres z nią związany.Niektóre z mam bardzo długo wzbraniają…

Niektóre z mam bardzo długo wzbraniają się przed tym, by porozmawiać ze swoim dzieckiem o pierwszej miesiączce (mydziewczyny.pl). Sądzą, że ich córka wszystko wie z Internetu czy też od koleżanek. Tymczasem to właśnie matka powinna być najważniejszym autorytetem w tej kwestii, głównie ze względu na wsparcie, jakie od niej otrzymuje. Pierwszą rozmowę na ten temat można odbyć w momencie, kiedy dziewczynki kończą 10 rok życia- zwykle bowiem miesiączka pojawia się między 12 a 16 rokiem życia. Uważna obserwacja dziecka pozwala także na bardziej precyzyjne określenie terminu miesiączki. Jeśli u naszego dziecka pojawiają się włoski pod pachami, a na bieliźnie zostaje widoczny śluz to jasne oznaki, że proces dojrzewania płciowego się rozpoczął.

Ważne jest to, by nie ignorować…

Ważne jest to, by nie ignorować żadnych pytań naszego dziecka, nawet jeśli nam wydają się trywialne. Nastolatki bardzo uważanie obserwują swoje ciało, dlatego powiększające się piersi czy krwawienie może być źródłem wstydu i zażenowania. Jeśli rodzice wyśmieją ten moment, dziecko całkowicie się zablokuje i nie będzie już o czym dyskutować. Rozmowa powinna być więc rzeczowa, ale przepełniona ciepłem, tak by dziecko czuło, że zawsze może się zwrócić do swojego rodzica o pomoc.

dzień matki

Foto: pixabay.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *