Pierwsze objawy ciązy

Bez względu na to, czy niecierpliwie oczekujesz swej pierwszej ciąży, czy też masz co do niej obawy i ogólnie bardzo mieszane uczucia, będzie to ciekawy i rewolucyjny okres w Twoim życiu. Aby móc więc jak najszybciej cieszyć się ciążą lub też po prostu do co niej upewnić, poznaj jej udokumentowane, najwcześniejsze objawy- widoczne dla otoczenie oaz te znane tylko tobie. Dawniej kobiety miały silnie rozwiniętą, tak zwaną intuicję. Dzięki niej wyczuwały same – bez żadnych nawet prostych badań – swe dni płodne, zbliżanie się menstruacji, a nawet pierwsze dni ciąży czy wręcz zapłodnienie.Dziś to w zasadzie niemożliwe…

Dziś to w zasadzie niemożliwe – mało kto z nas ma tak wnikliwa moc samoobserwacji. Choć z drugiej strony znam przypadek żyjącej zaledwie kilkadziesiąt lat temu, doświadczonej akuszerki, która potrafiła spojrzeć na młodą kobietę i od razu ocenić, że jest ona brzemienna – nim jakiekolwiek wczesne objawy ciąży stały się w ogóle widoczne. Tym niemniej do tych pierwszych, widocznych dla innych objawów zalicza się typowo: zwiększoną pobudliwość i nerwowość wraz z sennością lub niezależnie od niej, zwiększone zapotrzebowanie na sen i wypoczynek, zmiany skórne( zarówno wyrównanie się kolorytu cery i wygładzenie buzi, jak i wszelkie plamy czy wykwity ), zmianę wyglądu włosów – zwykle pozytywną, a także: większą dbałość o pracę i obowiązki domowe i tzw. wicie gniazdka, czyli chęć i skłonność do wszelkich przemeblowań czy remontów. Z kolei te objawy, które kobieta czuje sama, są zwykle jeszcze bardziej oczywiste. Większość ciężarnych czuje na przykład – już od około drugiego tygodnia ciąży – lekkie, szybko zwykle ustępujące i niekoniecznie poranne mdłości, bardzo nietypowe w normalnym stanie.

Galeria

dni płodne

Foto: pixabay.com

dni płodne

Foto: pixabay.com

Inne objawy związane są ze zmienionym wyglądem narządów reprodukcyjnych. Rozwój płodu (pampers.pl) już w pierwszych dniach i tygodniach ciąży jest tak szybki, że wyraźnie da się zauważyć między innymi poszerzenie i wzrost objętości szyjki macicy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *