Pierwsza miesiączka

Dojrzewanie dziewcząt jest określone konkretnymi uwarunkowaniami organizmu. Zmienia się bardzo wiele rzeczy, dlatego trudno jest przeoczyć ten ważny w życiu moment. Aby okres dojrzewania przebiegał bez większych problemów oraz wątpliwości, warto się do niego wcześniej przygotować. Nieoceniona jest tutaj rola rodziców, przede wszystkim matki, która powinna uświadomić młodą dziewczynę, jakie zmiany są związane z przeradzaniem się w młodą kobietę.


dzień matki

Foto: pixabay.com

Posiadając podstawową wiedzę, dziewczynkom łatwiej…

Posiadając podstawową wiedzę, dziewczynkom łatwiej jest przetrwać ten etat. Najbardziej widocznym sygnałem jest oczywiście pierwsza miesiączka, która może pojawić się w bardzo różnym czasie. Dzisiaj etapy dojrzewania nieco przesunęły swą granicę wieku i pierwsze krwawienia mogą pojawić się już u 11-letnich dziewcząt i nie jest to nic niepokojącego. U niektórych miesiączka pojawia się później, a u innych wcześniej. Jeśli jednak jej nie ma ok. 15 roku życia warto udać się na badanie ginekologiczne (mydziewczyny.pl) do specjalisty, który pomoże ocenić, co jest przyczyną takiego stanu. Najczęściej są to zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu, które można w bardzo prosty sposób skorygować.

prezent na dzień matki

Foto: pixabay.com

Pierwszym miesiączkom może towarzyszyć bóle brzucha czy też złe samopoczucie. Wiele dziewcząt może zastanawiać się na tym ile trwa okres. Choć trudno określić to jednoznacznie, można stwierdzić, że u większości kobiet okres trwa do 7 dni, a każdego dnia zmniejsza się relatywnie ilość krwawienia. Ten etap czeka każdą młodą kobietę, dlatego nie należy się go obawiać czy specjalnie się przed nim wzbraniać.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *