O diecie w ciąży

Jeśli dotychczas nam się nie udało zadbać o nasze zdrowie, to ciąża jest najlepszym momentem, aby przejść na taki zdrowy sposób odżywiania. Pamiętajmy, że spożywanie różnorodnych, a przy tym wartościowych produktów nie tylko zapewni nam dobre samopoczucie, ale również i dziecku umożliwi optymalny start. Postarajmy się jednak w tym momencie nie wprowadzać zbyt radykalnych zmian, albowiem trudno powiedzieć w jaki sposób zareaguje na to nasz organizm.Galeria

ciąża

Foto: pixabay.com

owoce

Foto: pixabay.com

Niewskazane jest więc przechodzenie na przykład z diety mięsnej na wegańską czy tez odwrotnie. Jeśli zadbamy o drobne poprawki, to w zupełności powinno to nam wystarczyć. Jak powinna wyglądać więc dieta w ciąży. Prawidłowe odżywianie w tym okresie to nic innego, jak przede wszystkim rozsądne korzystanie z różnorodnych grup pokarmowych oraz odpowiedni dobór pokarmów właśnie z tych grup.

Wszyscy dietetycy dzielą całą żywność na pięć…

Wszyscy dietetycy dzielą całą żywność na pięć głównych grup, a mianowicie są to węglowodany złożone, mięso, nabiał, tłuszcze oraz cukier, a także warzywa i owoce. Najważniejszą rolę w takiej piramidzie żywienia w przypadku kobiet ciężarnej stanowią właśnie węglowodany złożone, a więc koniecznie każdego dnia należy sięgać po pieczywo, makarony razowe, płatki zbożowe, ryż oraz ziemniaki. Tego typu produkty powinny stanowić mniej więcej około jednej trzeciej wszystkiego, co zjadamy każdego dnia.

Pamiętajmy, że produkty razowe zawierają poza węglowodanami, również i witaminy należące między innymi do grupy B, a także E. Ponadto mają też dość dużo białka oraz błonnik. Natomiast warzywa oraz owoce dostarczają nam między innymi wodę, a także błonnik oraz wszelkie witaminy czy minerały. Nasiona roślin strączkowych czy też soczewica zawierają sporo białka, błonnik, jak i witaminy należące do grupy B. Pamiętajmy też o nabiale, albowiem zawiera on sporo wapnia, który jest bardzo ważny w okresie ciąży.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *