Miesiąc w życiu noworodka

Gdy pojawia się zdrowy noworodek, kończą się obawy rodziców związane z ciążą i porodem. Pojawiają się natomiast nowe lęki odnośnie rozwoju noworodka, bo zaczął się najważniejszy miesiąc w życiu dziecka. Pomoże je rozwiać lektura książek poświęconych rozwojowi noworodka i konsultacja z lekarzem. Okres bycia noworodkiem trwa zaledwie miesiąc, ale w rozwoju noworodka to cała epoka. Zdrowy noworodek pojawia się na świecie jako bezradna istota, nie umiejąca nawet rozpoznać twarzy rodziców i ich głosów.Nastąpi to dopiero z czasem…

Nastąpi to dopiero z czasem. Głosy będzie rozpoznawać po około dwóch tygodniach. Płaczem odpowiada na zmianę środowiska życia, rodzaju pokarmu i sposobu jego przyswajania. Płaczem reaguje na nowe bodźce ‒ krępujące ubranka, mokre pieluszki, hałas, mocne światło. Plusem bycia zdrowym noworodkiem jest przesypianie większej części dnia. W ten sposób niedojrzały system nerwowy dziecka reaguje na bombardujące go ze wszystkich stron nowe bodźce. Jest to tym łatwiejsze, że na początku rozwoju noworodka nie odróżnia on nocy od dnia. Dopiero z czasem kształtuje się jego rytm dobowy, na który rodzice nie mają żadnego wpływu. Albo trafi się im zdrowy noworodek przesypiający smacznie większą część dnia, albo sen ich dziecka będzie płytki i przerywany. Warto obserwować rozwój noworodka, ponieważ zaburzenia snu mogą sygnalizować dysfunkcje w rozwoju dziecka.

Niekiedy za kłopoty ze snem może odpowiadać…

Niekiedy za kłopoty ze snem może odpowiadać zmiana diety, powodująca bóle brzuszka czy mokra pieluszka. Dopiero po narodzinach zdrowego noworodka stabilizuje się jego układ (tutaj) wydalniczy. Podobnie dzieje się z jego układem oddechowym i układem krążenia. Maluszek ma podwyższoną ciepłotę ciała i jest podatny na infekcje. Po narodzinach zdrowego noworodka jego waga urodzeniowa najpierw spada, a pod koniec etapu bycia noworodkiem zostaje wyrównana.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *