Menstruacja czyli miesiączka

W obecnych czasach wiek, w którym pojawia się pierwsza menstruacja u dziewcząt nieco się obniżył w stosunku do poprzednich pokoleń kobiet.


karmienie piersią

Foto: pixabay.com

Zazwyczaj jest to wiek 12-13 lat…

Zazwyczaj jest to wiek 12-13 lat. Jest to zwykle czwarty okres rozwoju piersi. Menstruacja jest zjawiskiem fizjologicznym występującym u kobiet w wieku rozrodczym. Jest to tzw. krwawienie miesięczne i polega na złuszczaniu się endometrium czyli nabłonka macicy. Poza ciążą i okresami karmienia piersią menstruacja u zdrowej kobiety pojawia się cyklicznie co dwadzieścia osiem do trzydziestu pięciu dni i trwa około czterech dni. Zazwyczaj kobiety odczuwają pewne dodatkowe dolegliwości związane z miesiączką.

karmienie piersią

Foto: pixabay.com

Menstruacja powoduje na przykład rozdrażnienie…

Menstruacja powoduje na przykład rozdrażnienie psychiczne, ból gruczołów piersiowych oraz bóle brzucha. Zwłaszcza te ostatnie bywają bardzo dokuczliwe. U niektórych kobiet bolesna menstruacja bywa powodem zaburzeń funkcjonowania w tych dniach. Większość z nas próbuje ratować się wtedy tabletkami rozkurczającymi mięśnie brzucha. Dobrze robi tez ciepła kąpiel lub okład na brzuch i odpoczynek w wygodnej pozycji.

karmienie piersią

Foto: pixabay.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *