Jak rozwija się dziecko w pierwszych tygodniach?

Obserwując zachowanie dziecka w pierwszych tygodniach życia, między innymi dowiadujemy się czegoś o tym, na czym polegają różne odruchy noworodkowe, jak na przykład odruch ssania oraz odruch szukania. Warto także dowiedzieć się, dlaczego taki noworodek kicha, a także w jaki sposób maluszek potrafi się sam uspokoić oraz jak komunikuje się on z mamą. Interesujące jest także to jak widzi noworodek oraz po czym maluszek poznaje swoją mamę.rozwój dziecka miesiąc po miesiącu – galeria

witaminy dla niemowlaka

Foto: pixabay.com

witaminy dla niemowlaka

Foto: pixabay.com

Nawet zdrowy noworodek może mieć tak zwany trądzik niemowlęcy oraz pewne siniaki na ciele. Do tego jego dłonie oraz stopy mogą bywać sine. Często skórę takiego niemowlaka urodzonego o czasie pokrywa też meszek. Czasami głowa noworodka miewa kształt stożkowaty, który jest wynikiem przeciskania się dziecka przez drogi rodne. Jak wygląda rozwój noworodka miesiąc po miesiącu (pampers.pl). W pierwszych tygodniach noworodek śpi około 20 godzin w ciągu doby. Widzi w tym czasie twarze oraz przedmioty jedynie z odległości około 30 cm lub nawet i bliże.

Niestety w tym czasie poza…

Niestety w tym czasie poza czernią oraz bielą nie rozpoznaje jakichkolwiek innych kolorów. Dlatego też w tym czasie najlepiej pokazywać maluszkowi tylko obrazki czarno białe. Z ciekawostek warto wiedzieć, że gdy noworodek płacze, to jego oczy jeszcze nie wytwarzają łez. Potrzeba będzie na to odrobinę czasu. Maluszek wyczuwa już cztery smaki, a mianowicie słony, słodki, a także kwaśny oraz gorzki.

Posiada również kilka bardzo ważnych odruchów, między innymi ssania, a także chwytny, kroczenia oraz szukania. Charakterystyczny dla niemowlaków jest także tak zwany odruch Moro. Jakie umiejętności powinien posiadać niemowlak w pierwszym miesiącu. Umie już skupić swój wzrok na chwilę na twarzy swojego opiekuna. Rozpoznaje również głos oraz zapach mamy. Możemy też zauważyć, że czasami próbuje odwracać główkę w kierunku dźwięku, który słyszy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *